Kalymnos I – úvodní informace

Po báječných dovolených na ostrovech Lefkada  a Karpathos jsme s výběrem dovolené pro rok 2007 neměli až tolik práce: věděli jsme, že to bude znovu Řecko, a to opět některý z ostrovů. Po pročtení diskuze na recko.name  a prolistování několika katalogů, padl výběr na méně navštěvovaný ostrov Kalymnos.

 Kalymnos – ostrov lovců mořských hub

 Kalymnos je čtvrtým největším ostrovem souostroví Dodekanese. Leží asi 100 km severozápadně od ostrova Kos, nedaleko západního pobřeží Turecka, mezi ostrovy Leros na severu a ostrovem Kos na jihu.

Kostelík nad pláží v Kandouni
Kostelík nad pláží v Kandouni

 

Kalymnos je poměrně malý ostrov, má rozhlohu 111 km2. Počet obyvatel kolísá kolem 17 000 a většina z nich je soustředěna do hlavního města – Pothie (občas označováno také jako Kalymnos).

Odkaz na mapu Google naleznete zde .Ostrov má bohatou historii, o které svědčí množství archeologických nálezů. Různé zdroje uvádějí počátek osídlení Kalymnosu někdy v 11. století před n. l.

Pothia
Pothia

Po Perských válkách (431-404 před n. l.) se ostrované připojili k Athénské alianci. V roce 1204 n. l. obsadili ostrov Benátčané. Od roku 1303 n. l. získali nadvládu nad ostrovem bojoví mniši Řádu svatého Jiří z Jeruzaléma (knights of Saint John of Jerusalem – johanité), kteří měli jednu z důležitých základen na nedalekém Rhodu a bránili tehdejší křesťanská území proti Turkům. Z tohoto období také pochází zásadní rekonstrukce a rozšíření původně byzantských pevností Chryssochera nad Pothií a Pera Katro nad městem Hora.

Přístav Rina v údolí Vathys
Přístav Rina v údolí Vathys

Od roku 1523 do roku 1912 náležel ostrov Turecku. V r. 1912 byl Kalymnos v držení Italů. Mezi lety 1943 až 1945 byl obsazen Němci. Od 7. 5. 1948 je ostrov součástí Řecka.

Kalymnos je převážně hornatý a suchý. Na pobřeží lze nalézt celou řadu malebných menších pláží a několik malých jeskyní. Nejznámější, a také nejvíce navštěvované pláže se nacházejí na západním pobřeží.

Pláž v Kandouni
Pláž v Kandouni

Ostrov je rovněž známý mezi horolezci, kteří zejména v jarních měsících zdolávají jeho strmé skály.

Kalymnos proslul především díky sběru mořských hub. Ostrované se tomuto v minulosti výnosnému obchodu věnovali tak dokonale, že se mořské houby v okolí staly již vzácnými. Navíc tomuto stavu napomohla i záhadná choroba související s mimořádným výskytem teplých proudů, která v roce 1986 téměř zničila mořské houby ve východním Středomoří. Jakmile ostrov přišel o příjmy z lovu mořských hub (nemoc vypukla znovu v roce 1999), obrátili se obyvatelé k turistickému průmyslu. Houby rostou pouze v čistých vodách a ve velkých hloubkách. V současné době se lovu mořských hub věnuje jen několik rodin a pro své úlovky vyjíždí desítky kilometrů daleko a potápí se do větších hloubek než dříve. Většina dnes prodávaných hub pochází z Asie a z Pacifiku.

Jeden z četných kostelíků
Jeden z četných kostelíků

Od roku 1867 lovci využívali také moderní vybavení – speciální potápěčský oblek „skafandro“ s kovovou helmou – do které byl vháněn vzduch z lodi. Houby si můžete koupit jako suvenýr snad ve všech obchůdcích na ostrově. Dalšími známými produkty jsou med a sušené bylinky – především tymián.

Další fotografie z Kalymnosu naleznete v naší fotogalerii.

 

 

 

 

Použitá literatura:

Jedna odpověď na “Kalymnos I – úvodní informace”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *