Karpathos III – pláže Kyra Panagia a Ahata

Kyra Panagia

Pláž Kyra Panagia (někdy je uváděno také Kira Panagia) je snad najvíce fotogenická pláž. Její fotografie, na kterých je v popředí vyobrazena červená střecha kostela na útesu nad pláží, se objevují snad ve všech katalozích cestovních kanceláří, které nabízejí pobyty na Karpathosu.

/—html
Kyra Panagia
\—

Pláž je oblázková s nádherně modravou vodou. Cesta z Pigadie ke Kiře Panagii je asi 18 km dlouhá. Jak jsme zjistili, na pláž vedou dvě cesty – překrásná asfaltka s malebnými výhledy a s ostrými zatáčkami a druhá cesta opět spíše vyhovovala našemu nadšení pro adrenalinovou jízdu na čtyřkolce terénem, i když jsme se na ni dostali v podstatě navigační chybou, kdy jsme přehlédli odbočku právě na již zmíněnou asfaltku.

/—html
Rozcestník
\—

Vyrážíme na Pigádii a dále na Aperi. Tento směr již známe z naší výpravy na „pláž Apella“:[http://www.rektorikl.cz/?p=27]. Cestou jsme byli svědky velmi nepříjemné a nezávidění hodné situace. Sledovali jsme před sebou pár na skůtru a poněkud nestabilní jízdu řidiče. Usoudili jsme, že se pravděpodobně jedná o jeho první kočírování tohoto typu dopravního prostředku. Partner, zřejmě nadšen řízením stroje, vlivem náhlého poryvu větru utrpěl ztrátu pokrývky hlavy, přičemž prudce trhl řízením ve směru letu čepice, což mělo za následek vyklopení jeho drahého protějšku

/—html
Cestou na Kyru
\—

(oděného pouze do plavek) do příkopu s bujným porostem trnitých rostlin. Následky pádu byly velmi nepříjemné, a to v podobě trnů v zadních partiích těla, boku a nohou ubohé ženy. Obětavě jsme zastavili a po obligátní větě  „Can I help you?“ se nám dostalo poděkování od řidiče, který statečně odolával sprše nadávek v italštině, 

/—html
Pohled na pláž z výšky
\—

jež byla občas přerušována výkřiky „Au, au“ při odstraňování trnů z pozadí a stehen. Při předchozí „cestě na Apellu“:[http://www.rektorikl.cz/?p=27] jsme si všimli ukazatele poblíž usedlosti Mertónas, a tak jsme během jízdy nebyli příliš pozorní. V Mertónas odbočujeme doprava na nezpevněnou komunikaci. Tato cesta se vine úbočím velkého, příkrého údolí, nebo spíše kaňonu, na konci kterého se nachází Kyra Panagia.

/—html
Schody ke kostelíku
\—

Projíždíme nádherným borovicovým lesem a užíváme si jízdy terénem. Po asi 2 kilometrech cesta končí výjezdem na asfaltovou silnici. Odbočujeme doleva a po několika stovkách metrů přijíždíme do vesnice Kyra Panagia. Parkujeme pod stromy a směřujeme do nejbližší taverny na malé občerstvení. Po chvíli vyrážíme na pláž a rozhodujeme se nejdříve pořídit několik fotografií, než skočíme do vody. Po několika schodech vystupujeme ke kostelíku nad pláží. Nádvoří kolem kostelíku nabízí stín několika stromů a hlavně pěkný pohled z výšky na pláž. Odhadujeme, odkud jsou asi pořizovány „katalogové“ fotografie Kyry Panagie s červenou střechou kostelíka a nakonec vystupujeme příkrými schody na terasu jednoho hotýlku nad kostelem, odkud pořizujeme několik snímků.

/—html
Pohled na pláž od kostelíku
\—

Litujeme, že zde již skončila doba snídaní, a že mají ještě zavřeno. Terasa nabízí nádherný výhled na moře pod ní a káva zde by určitě chutnala znamenitě. Vracíme se zpět na pláž. Po několika hodinách na pláži se rozhodujeme vyrazit zpět. Tentokrát volíme pohodlnější cestu po asfaltu, a také tohoto rozhodnutí nelitujeme. Užíváme si nádherných výhledů a serpentin. Pokud jedete z Pigadie, odbočku na Kyru Panagii (po afaltové cestě vpravo) neleznete nad vesnicí Aperi naproti lomu.

Ahata

Ahata je menší pláž sevřená mezi skálami. Je pro ni charakteristická tmavomodrá barva a je pokryta hrubšími oblázky.

/—html
Pláž Ahata
\—

 Na pláži je možné si pronajmout slunečník s lehátkem (5 €) a hlad či žízeň můžete zahnat v malé taverně, která je hned na pláži. My jsme si zde dávali skvělou smaženou chobotnici se salátem, což můžeme jen doporučit. Po výtečném občerstvení jsme si zakoupili místečko na lehátcích. Je zde klid a šumění moře nás ukolébává ke spánku.

/—html
Pláž Ahata
\—

Horké sluneční paprsky nás ale nenechaly dlouho lenošit, a proto se vrháme do osvěžující vody. Jako jediní se koupeme, což nás překvapuje. Chvíli přemýšlíme, proč tomu tak je, když je venku takové vedro. Mírně neklidné moře s námi nedaleko břehu příjemně pohupuje. Po chvíli plavání se rozhodujeme opět prohřát na slunci. Zamíříme tedy zpět. Vychutnávám si pár posledních temp, až mne náhle z rozjímání vytrhne něčí výkřik.

/—html
Zátiší s loďkou
\—

Hlavou mi proběhne děsivá scéna z filmu Čelisti… vždyť žraloci rádi útočí v mělké vodě! Otáčím se a s hrůzou zjišťuji, že jsem právě „prokraulovala“ velkou kolonií drobných hnědých medůz. Současně ale cítím úlevu, že se mi nenaskytl ten hrůzný obraz trojúhelníkové ploutve nad hladinou.

/—html
Taverna na Ahatě
\—

Po rychlém ohledání zjišťuji, že jsem proplavala bez úhony. Manžel ale takové štěstí neměl a byl lehce žehnut na ruce, na které pokožka zrudla a objevila se vyrážka. Připomínalo nám to popálení kopřivou. Naštěstí se ale nejednalo o příliš agresivní druh medůzy, kůže přestala pálit asi po dvou hodinách. Za dva dny zmizelo i zarudnutí. Jak jsme pozděli zjistili, nebyli jsme sami,

/—html
Pohled na pláž od kapličky
\—

kdo zažil podobné setkání s medůzami. Zážitky z Řecka se setkáním s těmito tvory najdete také na „diskuzi recko.name“:[http://www.recko.name/diskuze.php?cti=1&id=3991&str=1&PHPSESSID=39c38b98d559e3487ce59e6b6472c88f]. Podle odborníků na klima je to jeden z důsledků oteplování moří, při kterém se ve Středozemním moři začínají vyskytovat tropické druhy, které se zde dříve neobjevovaly. Další informace byly publikovány například „zde“:[http://zpravy.idnes.cz/stredomori-ohrozuji-toxicke-rasy-a-meduzy-f2o-/zahranicni.asp?c=A060824_114012_zahranicni_lja] a „zde“:[http://cestovani.idnes.cz/invaze-meduz-za-zahadou-stoji-clovek-dsc-/igsvet.asp?c=A060902_111716_igsvet_tom].

/—html
Cestou na pláž
\—

Cesta na Ahatu z Pigadie měří asi 16 kilometrů. Z Pigadie vyjeďte směrem na Aperi. Na začátku Aperi odbočte doprava a pokračujte kolem nového fotbalového hřiště. Asfaltka postupně přechází na nezpevněnou, prašnou cestu. Je poměrně dobře sjízdná i pro osobní automobil a skůtry. Z Aperi na Ahatu zbývají ještě asi 4 kilometry. Během jízdy se nabízejí výhledy na masiv Profitis Ilias. 

/—html
Cestou k Ahatě
\—

Prašná komunikace končí na malé planince s kapličkou, ze které zvývá ještě krátký sjezd na parkoviště pod stromy nedaleko od pláže. U taverny se také nacházely dvě mobilní toalety a improvizovaná sprcha se sladkou vodou.

 

 

 

 

Jedna odpověď na “Karpathos III – pláže Kyra Panagia a Ahata”

  1. Ráda čtu vaše poznatky a prohlížím nádhrné fotky.Je to takové pohlazení na duši cestovatle v zimním počasí.Letos jsme se rozhodli navštívit ostrov Karpáthos.Stále jsme čekali na středisko Lefkos a vyplatilo se.Moc se těšíme a to díky i vašim stránkám,které jsou krásně zpracované a přehledné.Už ladím fotoaparát a kameru.Ďekuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *