Lefkada IV – vnitrozemí

Lefkada – to nejsou jen pláže a moře, ale i hory. Střed Lefkady je poměrně hornatý a její vrcholy skýtají nádherné výhledy na řeckou pevninu i širé moře na západě. Navíc jsme v horách zažili dokonalý pocit samoty a nádherné ticho, které jen občas přerušoval křik ptáků a cinkot zvonců pasoucích se koz a ovcí.

Na první výlet do vnitrozemí jsme vyrazili jedno odpoledne do vesničky Karia. Z Agios Nikitas jsme se vydali po silnici severně směrem k pláži Pefkoulia. Nad ní je křižovatka, na které jsme odbočili doprava a stoupali asi 5 km na k vesnici Asprogerakata.

Odbočujeme vpravo a po asi 600 metrech vlevo směrem na vesnici Karia. Po třech kilometrech neustálého stoupání přijíždíme do vesničky Karia. Zdejší obyvatelky se věnují tkaní koberců, které se staly žádaným turistickým suvenýrem.

/—html
Jeden z domů v Karii
\—

Zaparkovali jsme na začátku vesnice v nově vybudovaném podzemním (!) parkovišti a vydali se na prohlídku. Za zmínku stojí velmi pěkné obchůdky v centru, které nabízí místní tkané koberce všech velikostí s někdy až kuriózními motivy, pekárna s nabídkou řeckých dobrot a několik taveren.

/—html
Obchůdek s ručně tkanými koberci
\—

Unaveni jsme se na zpáteční cestě rozhodli navštívit velkou tavernu v „centru“, která má stoly v příjemném stínu několika stromů. Objednáváme frapé, lenošíme a pořizujeme několik fotografií. Po dopití příjemně vychlazeného frapé se vydáváme na zpáteční cestu. Při zastávce, asi 2 kilometry od Karie, když jsme chtěli pořídit další snímky, zjišťujeme, že jsme v taverně zapomněli náš malý fotoaparát HP.

/—html
Prodej ručně tkaných koberců
\—

Při návratu zpět jsme si v taverně ověřili v praxi slova delegáta CK a informace z průvodců, že se na Lefkadě nekrade, a že jsou Řekové velmi dobrosrdeční. Nejen že byl fotoaparát v pořádku předán majiteli taverny, ale jeho vrácení zpět doprovázel srdečný rozhovor s dotazy odkud jsme a jak se nám na Lefkadě líbí.

/—html
Taverna v Karii
\—

 Naštěstí jsem s majitelem byl na stejné úrovni znalostí angličtiny, tak jsme si i rozuměli. Po zjištění, že jsme z České republiky se rozhovor okamžitě stočil na fotbal a jmenování několika našich fotbalových hvězd a pozvání na prcka Ouza, kterého nešlo odmítnout. Po srdečném rozloučení jsme vyrazili zpět do Agios Nikitas.

/—html
Stařenka před obchůdkem v Karii
\—

Na zpáteční cestě jsme stihli nad pláží Pefkoulia vyfotit snad jediný západ slunce, který jsme na Lefkadě zaznamenali. Obvykle „Oskar“ náhle zmizel v moři bez fotogenických červených odstínů mraků.

Cílem další expedice do vnitrozemí se stala vesnička Englouvi. Tentokrát vyrážíme dopoledne z Agios Nikitas směrem na Kalamitsi. Asi po 5 kilometrech odbočujeme na vesnici Drimonas. Nad ní se vydáváme doprava a po několika metrech směřujeme doleva na vedlejší cestu, kterou jsme našli na mapě jako zkratku na silnici vedoucí do Englouvi.

/—html
Vraky náklaďáků
\—

Cesta je nezpevněná, nicméně docela dobře sjízdná i na našem skůtru. Při jízdě se nám nabízejí pěkné výhledy na město Lefkas a pláže kolem něj. Míjíme několik zátiší s vraky starých náklaďáků a myslíme si, že se Řekové nepářou s likvidací odpadu a něco padne i na hlavu bruselských úředníků. Při dojetí na asfaltovou cestu se vydáváme doprava a stoupáme dále do kopce. Po pravé straně na vrcholu Mega Oros vidíme velkou radarovou stanici, ke které není povolen přístup (vojenská oblast). Proto pokračujeme dále, až se zastavujeme před vjezdem do kasáren. Nadávám na mapu a vracíme se zpět (až později jsme zjistili, že zbytečně). Obracíme se a míjíme výjezd ze zkratky a po necelých 3 kilometrech vjíždíme do Karie, tentokrát jí jen projíždíme, a po asi 5 kilometrech vjíždíme do vesnice Englouvi. Po krátkém bloudění vesnicí nalézáme cestu na náhorní plošinu Agios Donatos a po chvíli na ní zastavujeme ke krátkému odpočinku.

/—html
Studně na Agios Donatos
\—

Místní obyvatelé se zde scházejí každý rok k oslavě sklizně čočky, kterou zde vaří, tancují a slaví úrodu. Na Agios Donatos jsou studně, které poskytují studenou vodu k osvěžení a několik zbytků původních pasteveckých útulků. Vidíme také kapličku Profitis Ilias, která byla také naším původním cílem, ale nějak jsme na ni nenašli cestu. Protože z Agios Donatos pokračuje dále pěkná asfaltová cesta, rozhodli jsme se pro další jízdu po ní.

/—html
Pohled směrem k Agios Donatos
\—

Cestou se nabízejí pěkné výhledy na Agios Donatos a na několik obdělávaných políček. Pokračujeme dál, až dorazíme před bránu vysílače na vrchol Mnimati (1 157 m. n. m.). Chvíli se kocháme výhledem a vracíme se zpět pod vrchol na křížovatku, na kterou se napojuje nezpevněná cesta. Po krátkém prostudování mapy zjišťujeme, že by nás měla dovést do Agios Ilias, a odtud přes Sivros do Vasiliki.

/—html
Na vrcholu Mnimati
\—

/—html
Cesta do Agios Paraskevi
\—

/—html
Cestou k Agios Paraskevi
\—

Rozhodujeme se, že po ní vyrazíme, a ve Vasiliki si dáme pozdní oběd. Zpočátku je to klasická šotolinová cesta, po několika stovkách metrů se ale mění v nezpevněnou, brázděnou erozními rýhami. Pro náš skůtr se stává čím dál tím více méně sjízdnou. Je mi ho celkem líto, protože tlumiče jdou častěji „na doraz“, ale pomalu pokračujeme dále.

/—html
Agios Paraskevi
\—

/—html
Kozí stádo nad Agios Paraskevi
\—

Pokud nemáte zkušenosti s motorkou v terénu, nedoporučujeme Vám tuto cestu absolvovat. Míjíme stádo koz, které svým zvoněním upozorňují na svou polohu vysoko ve skálách. Nakonec přijíždíme k Agios Paraskevi, což je kostelík a napajedlo pro kozy a ovce. Odtud sjíždíme ještě asi 1,5 kilometru do vesnice Agios Ilias, kde najíždíme opět na asfaltovou cestu (sláva!). Serpentinami sjíždíme přes městečko Sivros do Vasiliki. Na pláži ve Vasiliki si v taverně dopřáváme pozdní oběd (smaženou chobotnici a musaku) a plánujeme návrat po známé cestě zpět do Agios Nikitas.

Předposlední den našeho pobytu na Lefkadě vyrážíme do hlavního města ostrova – do Lefkosu.

/—html
Ulička v Lefkosu
\—

Z Agios Nikitas vyjíždíme severně po již známé cestě směrem na Lefkos. Asi 3 kilometry před hlavním městě odbočujeme do vesnice Frini a pokračujeme dále podél pláže Gira. Parkujeme u zrekonstruovaných větrných mlýnů a vyrážíme na krátkou procházku po pláži. Za chvíli pokračujeme v cestě podél pláže k pevnosti Ag. Mavra a po zvedacím mostě se vracíme zpět na Lefkadu a parkujeme v přístavu. Vyrážíme na prohlídku hlaního města Lefkady. Kocháme se úzkými uličkami a pestrobarevnými fasádami domů. Na hlavní ulici navštěvujeme několik obchůdků a vracíme se zpět do přístavu.

/—html
Obchůdek s rybami
\—

Po cestě jsme se zastavili u jednoho z obchůdků z rybami, kdy dobrosrdečný Řek okamžitě využívá situace a podává Andrei hlavu mečouna, aby se s ní mohla vyfotografovat.

/—html
Lefkos
\—

Po návratu ke skůtru se rozhodujeme, že podnikneme další pokus navštívit Profitis Ilias. Z Lefkosu vyjíždíme směrem na Nidri a po asi 2,5 kilometru odbočujeme doprava směrem na Spanohori. Cestou míjíme několik míst s nádherným výhledem na Lefkos a pláž Gira.

/—html
Profitis Ilias - kaple
\—

Pokračujeme dál až k vesnici Asprogerakata, kde odbočujeme doleva směrem ke Karii. Těsně před Karií odbočujeme doprava na nám již známou cestu kolem vrcholu Mega Oros s radarem.

/—html
Pohled z Profitis Ilias směrem k Nidri
\—

Dojíždíme k vojenské základně, těsně před ní odbočujeme doleva na šotolinovou cestu, které jsme si při předchozí cestě nevšimli, a pokračujeme kolem lomu dále. Náhle se šotolinová cesta proměňuje opět v asfaltovou a stoupáme serpentinami na vrchol k Profitis Ilias.

/—html
Cesta k Profitis Ilias
\—

Prohlížíme si skromné vybavení kapličky a kocháme se výhledem na oblast kolem Nidri a řeckou pevninu. Zpět se vracíme stejnou cestou, jen odbočujeme na naši již známou zkratku do Drimonas, odkud se vydáváme zpět do Agios Nikitas.

 

Další fotografie z Lefkady naleznete také „v naší fotogalerii“:[http://www.rektorikl.cz/cpg/thumbnails.php?album=1]. 

Související články:

„Lefkada I – Agios Nikitas“:[http://www.rektorikl.cz/?p=13]

„Lefkada II – pláže západního pobřeží“:[http://www.rektorikl.cz/?p=17]

„Lefkada III – Vasiliki a Sivota“:[http://www.rektorikl.cz/?p=19]

2 odpovědi na “Lefkada IV – vnitrozemí”

 1. Dobrý večer,
  díky za krásné fotky a povídání.
  Vydávám se s dcerou prvně na Lefkádu, zvolili jsme Nidri,ale mám
  trošku strach, když narážím na chválu víceméně západního pobřeží.
  Prosím, pokud to bude možné, napište mi, jak obtížné a časově náročné by pro nás bylo dojet se během našeho 12ti denního pobytu
  koupat a okukovat západní pobřeží. Půjčovna aut? Kolik asi orientačně stojí půjčení na 1 den? A co určitě stojí za to NEVYNECHAT. Těšíme se, ale trošku mám obavy, aby nás Nidri nezklamalo. Velmi díky za odpověď a hodně šťastných a zajímavých
  zážitků na vašich cestách. Děkuji Pavlína Eflerová-Mimoň

 2. Dobrý den,
  My na Lefkádě jezdili na skůtru, je to ideální vozidlo – relativně levné půjčovné (cca 12-18 EUR/den podle objemu motoru), malá spotřeba, rychlost je také dostatečná.
  Auto Vás přijde tak cca od 40 EUR na den, záleží na počtu dnů půjčení a typu vozidla. Například na http://www.carrentals.net.au/car_rental/greece/car_rental_lefkas_island_nidri.shtml jsem našel cenu za Daewoo Matiz 120,95 EUR/3 dny.
  Nidri není špatné na koupání, jen nemá takovou atmosféru jako západní pobřeží – připadáte si spíše jako u rybníka, protože vidíte na pevninu a na blízké ostrovy. Výhodou je teplejší voda, než na západě a menší vlny. V Nidri je také více taveren a zábavy, záleží co preferujete. Lidé co byli v Nidri tvrdí, že je tam relativně levněji, než například v Agios Nikitas.
  Ostrov je poměrně malý, takže v podstatě není nikam daleko. Z Nidri na západní pobřeží je to v průměru tak hodinu cesty (podle toho kam jedete), silnice jsou poměrně kvalitní, je na nich ale poměrně hodně zatáček , takže to co se jede u nás 2O minut, jedete na Lefkádě hodinu. Pokud máte rádi pěkné pláže, doporučuji si na západní pobřeží nechat aspoň tři dny. Pokud máte rádi ryby, doporučuji Sivotu nedaleko Vassiliki – máte to při cestě z Nidri na západní pobřeží přes Vassiliki.
  Nejvíce informací jsme vždy našli na http://www.recko.name/diskuze .
  Pokud budete mít ještě další dotazy, klidně napište.
  Luděk Rektořík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *