Recenze: Olivová kuchařka

Nakladatelství „Grada“:[http://www.grada.cz] jsem si vždy spojoval nejdříve s počítačovou literaturou, posléze s ekonomickými a manažerskými publikacemi. Najednou jsem uviděl známé logo na první pohled báječně vypadající titulní stránce knihy, určené spíše pro gurmány, kuchaře a znalce, „Olivová kuchařka – jídlo jako lék“:[http://www.grada.cz/katalog/seznam/olivova-kucharka/]. Autorky Jarmila Teplíková, Lenka Světová a Dagmar Derré odvedly perfektní práci. Kuchařka je plná inspirativních fotografií a ještě většího množství receptů na jídla, jež obsahují olivový olej nebo olivy. Musim se přiznat: jak jsem ji vzal z police v knihkupectví k prolistování, tak jsem ji již z ruky nedal, no teda, musel jsem ji ještě na chvilku půjčit u pokladny…

/—html
Přebal knihy Olivová kuchařka
\—

Úvod knihy je věnován vlivu olivového oleje na zdraví člověka, výběru toho správného oleje, jeho druhům, vadám, správnému uskladnění, používání a v neposlední řadě samotným olivám. Další kapitoly mají standardní členění – recepty na předkrmy a chuťovky, pomazánky a dipy, polévky, saláty a zálivky, omáčky, marinády, majonézy, recepty s masem, bezmasé, těstoviny. Zajímavě vypadá kapitola Labužnické recepty. Takové recepty jako například paštičky plněné kuřecím masem a olivami, salát z králíka s pomeranči a parmezánem nebo jehněčí kotletky v medovo-balsamikové omáčce určitě stojí za vyzkoušení. V závěru knihy nalezne čtenář recepty na pizzy, slané koláče, pečivo a sladkosti. Inspirativní je také kapitola nazvaná Konzervace oliv a ochucené oleje. Nalezneme zde například recept na marinované olivy s pomerančem, nakládané olivy s česnekem nebo několik druhů bylinkových olejů.  Závěrečné stránky jsou věnovány pěstování, sklizni a lisování oleje. Ženy najdou kapitolu věnovanou použití produktů z oliv v kosmetice.

Tato kuchařka dostala u mne na nějakou dobu čestné místo na vrcholu kuchařkové pyramidy a určitě na něm ještě chvíli vydrží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *