Lefkada III – Vassiliki a Sivota

Třetí díl povídání o Lefkadě jsme věnovali jihu ostrova. Cílem výletu bylo letovisko Vasiliki, pláž Agiofylli a rybářská vesnička Sivota, ve které jsme naplánovali večeři, tentokrát ve znamení specialit z čerstvých ryb. Sivotu by neměl minout při návštěvě Lefkady žádný milovník ryb a dalších plodů moře.

Vasiliki – přístavní město v jižní části ostrova. Pro svou polohou na konci hlubokého zálivu a pro dobré povětrnostní podmínky se stalo vyhledávaným střediskem pro windsurfing. Vzdálenost Agios Nikitas – Vassiliki je asi 40 kilometrů.

/—html
Ovce přes cestu mají přednost
\—

 Cesta mezi vesnicemi Hortata a Agios Petros nabízí zajímavé výhledy na vrcholy pohoří Stavrotas. Silnice má poměrně kvalitní povrch a celá vzdálenost se dá v pohodě urazit na skůtru za 2 – 3 hodiny, podle počtu zastávek na fotografování a vašich jezdeckých schopností. Počítejte s tím, že po celé cestě je poměrně hodně zatáček.

/—html
Stavrotas
\—

Vasiliki nabízí řadu taveren s výhledem na přístav a několik obchůdků se suvenýry. Místní pláž dlouhá necelý kilometr má pozvolný vstup do vody a je pokryta oblázky a hrubým pískem.

 

/—html
Vasiliki
\—

Nás příliš nezaujala. Je na ní však poměrně čilý ruch, neboť ji využívají vyznavači windsurfingu. Na jihovýchodním konci města je mezi molem a ochranným pobřežním valem poměrně velké parkoviště. Dostanete se na něj po cestě vedoucí kolem přístaviště. Na okraji Vasiliki se také nachází benzinka, na které je možné dotankovat.

/—html
Pláž ve Vasiliki
\—

Po krátké procházce přístavištěm jachet jsme se vydali dál na cestu za největším lákadlem jižního pobřeží – pláží Agiofylli (nebo také Agiofilli). Cesta na Agiofylli začíná na výjezdu ze zmiňovaného parkoviště.

/—html
Hlavní ulice kolem přístavu
\—

Zpočátku je zpevněná a vede mezi pobřežím a domy nad pláží, posléze mezi olivovníky a dalšími stromy podél pobřeží jihovýchodním směrem. Jak se vzdalujeme od Vasiliki, zhoršuje se také povrch. V jednom místě jsem musel manželku dokonce nechat sesednout a vyjet asi 50 metrů sám (na cestě byly výmoly a vrstva štěrku s pískem, skůtru prokluzovalo zadní kolo). Cestou míjíme několik odboček, drželi jsme se spíše vpravo.

/—html
Staré olivovníky
\—

Asi po 1 kilometru objedeme zleva soukromý dům. Projíždíme kolem řady na první pohled stoletých olivovníků. Asi po dalších 500 metrech přijíždíme k plotu a bráně napříč cesty. Brána je otevřená ale její šířka znemožňuje projetí automobilem. My jsme na tomto místě zaparkovali skůtr a pokračovali dále pěšky

/—html
Agiofyli
\—

z kopce prašnou stezkou asi ještě 600 metrů až jsme se ocitli na skalnatém výběžku nad pláží Agiofylli. Cestou jsme zjistili, že na terénní motorce nebo i na skůtru se dá dojet a zaparkovat až zde. Na slabším skůtru ale zpět asi nevyjedou dvě osoby. Cestou tam i zpět potkáváme několik dvojic na horských kolech směřujících také na nebo z Agiofylli.

/—html
Agiofylli
\—

Za trochu náročnější cestu se nám Agiofylli odměňuje průzračnou vodou a krásnými bílými oblázky. Z Vasiliki je možné se na Agiofylli také dostat vodním taxi, které sem jede několikrát za den. V sezónu je hojně navštěvovaná, a tak zejména odpoledne je na ní celkem rušno.

 

Sivota – malá rybářská vesnička asi 8 kilometrů východně od Vasiliki. Sivota je proslulá zejména svými tavernami, kde podávají vynikající jídla z čerstvě ulovených ryb a dalších mořských potvůrek. Z Vasiliki se vydáváme na východ po silnici směrem na Nidri. Po asi 15 minutách nalézáme odbočku vpravo do Sivoty. Od křižovatky sjíždíme asi 1,5 kilometru k moři a parkujeme na konci cesty u mola.

/—html
Sivota
\—

Silnici kolem mola lemuje několik taveren, vlastní vesnici tvoří několik domků na konci mola a na svahu nad mořem. Kocháme se pohledem na několik jachet a rybářských člunů a nakonec se necháme zlákat číšníkem (nebo snad lovcem strávníků?) do patrové taverny Spiridoula, anglicky pojmenované „No problem“.

/—html
Taverna Spiridoula
\—

 Nakonec jsme byli i rádi, protože dorazila naštěstí krátká, dešťová přeháňka, po které ale obloha zůstala nefotogenicky šedá. Objednáváme předkrm – náš oblíbený řecký salát s pořádnými plátky sýru feta, vynikající špíz z mečouna a od obsluhy si necháváme doporučit směs několika druhů smažených ryb.

Po jídle ještě chvíli sedíme a vychutnáváme atmosféru. Kvůli stále hrozícímu dešti a začínajícímu soumraku jsme byli nuceni se vydat zpět do Agios Nikitas.

/—html
Špíz z mečouna
\—

/—html
Směs smažených ryb
\—

 

 

 

 

 

Další fotografie z Lefkady naleznete také „v naší fotogalerii“:[http://www.rektorikl.cz/cpg/thumbnails.php?album=1]. 

Související články:

„Lefkada I – Agios Nikitas“:[http://www.rektorikl.cz/?p=13]

„Lefkada II – pláže západního pobřeží“:[http://www.rektorikl.cz/?p=17]

„Lefkada IV – vnitrozemí“:[http://www.rektorikl.cz/?p=23]

6 odpovědí na “Lefkada III – Vassiliki a Sivota”

  1. JASAS!Tak po dnešním řeckém večeru už vůbec nepochybujeme o DOBRÉ VOLBĚ pro léto 2008.Bude to i ta „Vaše“ LEFKADA.Máme zájem o lokalitu NIKIANA.Lze o ní něco bližšího sdělit? Tedy kvalitu pláží,sílu větru a vln,co navštívit a čemu se vyhnout.Děkujeme za případné upřesnění našich cestovatelských tužeb ( vzdálenost pohoří ZAGORI ) kaňon VIKOS a ACHERON ,jaké jsou cesty,kde je více Čechů a kde naopak češtinu neslyšíte.díky za každé info

  2. Kaňon Vikos a řeku Acheron jsme si ponechali jako možnost pro poznávání při budoucím pobytu v Parze. Na Lefkadě jsme nestihli procestovat všechna místa a lokalita Nikiana mezi ně patří. Společně s vodopády u Nidri a mysem Ducato to bude cíl výletu v případě naší další dovolené. Je nám líto, že Vám nemůžeme poskytnout potřebné informace.

  3. My ve Vassiliki strávili dovolenou loni a úlně úžasné.. Lefkáda je moje srdeční záležitost, všem doporučuji…

  4. Ahoj,moc pěkné povídání i fotky.Jen mám malý dotaz.Na fotce máte na skůtru na sobě bundu,to je v horách na motorce zima? V kterém měsíci to je? Chystám se projet ostrov podobně,takže mně to celkem zajímá.Dík za info.

  5. Dobrý večer,
    těší nás, že se Vám naše stránky líbí.Na Lefkadě jsme byli na přelomu srpen/září. Bundy jsou jen lehké větrovky z pertexu. Při návratu ze Sivoty, z kterého je snímek, trochu sprchlo a večer bylo už na skůtru trochu chladněji. jinak jsme jezdili jen v kraťasech a v tričku. Trochu nevýhodou tohoto termínu je kratší den, jinak moře bylo teplé a kromě tohoto jednoho chladnějšího večera bylo teplo.
    Luděk Rektořík

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *