Řecká inspirace: Stifado

Při psaní článku o „plážích Lefkady“:[http://www.rektorikl.cz/?p=17] nás napadlo, že bychom si mohli opět uvařit nějaké řecké jídlo, které nám pomůže zapomenout na pošmourné počasí, jež teď panuje v české kotlině. Nakonec jsme se dohodli na Stifadu. Stifado je řecká klasika – dušené hovězí s cibulí a rajčaty.

/—html
Stifado
\—

Základ názvu stifado pochází ze starořeckého tyfos, což znamená pára. Na vaření je ideální tzv. „pomalý hrnec“, což je litinová nebo keramická nádoba s pokličkou, ve které se jídlo vaří těsně bod bodem varu. Na toto jídlo existuje celá řada různých receptů, které se liší ale jen v drobnostech. Myslím si, že co řecká rodina, tak to jiné provedení stifada. Nakonec jsem si vybral z několika receptů a vyzkoušel kombinaci několika, kterou Vám nyní předkládám k vyzkoušení. Z níže uvedeného množství budou 2 – 3 porce.

Co budeme potřebovat: asi 600 gramů zadního hovězího, přibližně 400 gramů malých cibulek (v Řecku se nazývají „kokari“) – navybírejte ty nejmenší cibule nebo kupte větší cibulku – sazečku, lze ale použít také normální cibuli překrojenou na čvrtiny, na výslednou chuť to nemá vliv, jen hotový pokrm nevypadá jako v řecké taverně. Dále si připravte 2 – 3 větší stroužky česneku, olivový olej, 4 – 5 rajčat a lžíci rajčatového protlaku nebo konzervu (400 gramů) krájených rajčat, 2 bobkové listy, kousek skořice, 4 kuličky nového koření, 3 – 4 hřebíčky, podle chuti několik kuliček černého pepře, snítku čerstvého rozmarýnu (lze použít i sušený), 2 dcl suchého červeného vína a sůl.

Postup: V hrnci zahřejte olej a osmahněte na něm maso nakrájené na větší kousky (o něco větší než na český guláš). Přidejte cibuli, česnek, rajčata, koření a zalejte teplou vodou tak, aby bylo maso ponořené. Pomalu asi 2 hodiny duste přikryté pokličkou. Podle potřeby podlévejte teplou vodou. Asi půl hodiny před dokončením podlejte červeným vínem. Maso by mělo být pěkně měkké a šťáva by měla být pěkně hustá. Jako přílohu lze použít prakticky cokoliv. Klasickou přílohou je chleba, lze doporučit i brambory a rýži. Doporučujeme podávat se suchým červeným vínem.

Obměny: některé recepty vynechávají skořici, hřebíček a nové koření. Místo hovězího masa lze použít také králíka nebo jehněčí, či kuře. Králíka a kuře pouze naporcujte na větší kusy včetně kostí.

6 odpovědí na “Řecká inspirace: Stifado”

  1. Vrátil jsem se před 2 dny z Řecka a tuto jejich pochoutku jsem tam konzumoval a je to něco úžasného no prostě mňamka.

  2. Dali jsme si poprvé v životě Stifado na Rhodosu, přímo ve městě Rhodos – v tzv. nové tržnici. Chutnalo skvěle, maso měkké, cibulky výborné. Hledám recept a jdu na to. Díky moc.

  3. Dnes jsme se vrátili z Rhodosu. My jsme si stifado dávali ve Faliraki a bylo také úplně skvělé. Myslel jsem si, že ta zvláštní chuť je z většího množství bobkového listu a ono je to ze skořice. Díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *