Lefkada II – pláže západního pobřeží

Druhý díl seriálu o řeckém ostrově Lefkáda jsme věnovali plážím na západní pobřeží. Popisujeme pouze pláže, které jsme navštívili. Pro přehled jsme zvolili popis pláží od severu směrem na jih. Místopisné názvy jsou použity z mapy Lefkada 1:50 000 nakladatelství freytag&berndt, která nás doprovázela celým pobytem na Lefkádě. Mapu jsme zakoupili už v Česku v internetovém obchodě „KIWI Svět map a průvodců“:[http://www.kiwick.cz/index.php].

Gira (Agios Ioannis) – nejseverněji umístěná pláž ostrova. Nachází se nedaleko hlavního města Lefkas. Pláž je převážně písčitá (hrubší písek) s barevnými oblázky, je lemována zbytky několika větrných mlýnů, které byly v poslední době částečně zrekonstruovány.

/—html
Pláž Gira
\—

Díky tomu, že je pláž poměrně hodně větrná, stala se střediskem sportu nazývaného kiteboarding, což je jednoduše řečeno vodní lyžování, kdy se místo lodi používá k tažení speciální typ padáku. Pokud pojedete z Agios Nikitas, doporučujeme odbočit ještě před Lefkasem doleva směrem ke klášteru Faneromenis a pokračovat pak prakticky po hlavní cestě kolem pobřeží až k pláži Gira. Poznáte ji snadno právě podle zbytků větrných mlýnů. Po cestě se pak dá pokračovat asi 4 km až k pevnosti Ag. Mavra (též se uvádí v informačních materiálech název Maura), a pak po mostě do města Lefkas.

Pefkoulia – nachází se asi 3 km severně od Agios Nikitas, odkud se k ní dá dostat pěšky podél pobřeží nebo po asfaltové silnici. Na pláži je k dispozici plážový servis v podobě lehátek se slunečníky a taverna. Pláž je písčito – oblázková. Nad pláží a nad silnicí se rozkládá bohatý borovicový porost, který celou pláž naplňuje vůní pryskyřice.

Milos – jedna z oblíbených pláží Lefkády. Nachází se jižně od Agios Nikitas. Na Milos je přístup pouze pěšky nebo lodí z Agios Nikitas. Když se rozhodnete pro pěší cestu, odbočku k pláži Milos naleznete pod tavernou Poseidon.

/—html
Pláž Milos
\—

Úzká stezka se vine úbočím nad Agios Nikitas porostem křovin a olivovníků. Během cesty se nabízejí výhledy na přístav v Agios Nikitas a pláž Pefkoulia. Jakmile se dostanete na vrchol útesu, který odděluje pláž Milos a Agios Nikitas, otevře se vám úžasný výhled na překrásnou pláž, dlouhou nejméně 1 km. Na pláž se dá dostat i lodí, tzv. vodním taxi z přístavu v Agios Nikitas.

/—html
Pláž Milos
\—

 V době našeho pobytu byly informace o odjezdech na sloupu hned na konci „hlavní“ ulice v přístavu. Pokud se vydáte na pláž pěšky, doporučujeme pevnější obutí a dostatek tekutin (nezapomeňte si něco nechat na zpáteční cestu!). Pláž je převážně oblázková. Na jižním konci kolem velkých balvanů je docela bohatý podvodní život. Vzhledem k velikosti pláže, a její obtížnější dostupnosti, bývá i v sezóně poměrně klidná a určitě si každý najde své místo.

 

 

 

Kathisma – jednoznačně nejvíce komerční pláž na západním pobřeží Lefkady. Nachází se nedaleko pláže Milos, od kterého je oddělena útesy.

/—html
Pohled na pláž Kathisma
\—

Na pláž lze pohodlně přijet autem nebo skůtrem. Z Agios Nikitas se vydáte směrem na jih, minete benzinovou pumpu po levé straně a přibližně po dvou kilometrech narazíte na označenou odbočku vpravo. Od této odbočky vystoupáte asi 3OO metrů do kopce, pak následuje sjezd na pláž.

/—html
Odpolední frapé na Pefkoulii
\—

 Na Kathismě neleznete plážový servis v podobě lehátek, slunečníků a sprch. Na severním konci pláže je velká taverna, která nabízí bohaté možnosti občerstvení i velké množství míst k sezení. V sezóně jsou zde nabízeny i různé atrakce, jako je třeba let padákem taženým lodí a podobně. Pláž je písčito-oblázková.

Kalamitsi, Megali Petra, Kavalikefta, Pláž X – naše nejoblíbenější oblast pobřeží, která se nachází pod vesnicí Kalamitsi. Vesnička Kalamitsi leží asi 7 kilometrů jižně od Agios Nikitas.

/—html
Příjezd k plážím
\—

 Odbočka k plážím je na konci vesnice. Nejdříve se projíždí olivovými sady a posléze je okolí porosteno křovinami, borovicemi, cypřiši, keři a bylinami. V době našeho pobytu byla cesta čerstvě pokryta perfektním povrchem, takže byla velmi pohodlná. Po asi dvou kilometrech serpentin dojedete k plážím. Celou cestu se nabízejí nádherné výhledy na pobřeží. 

/—html
Pohled severním směrem
\—

V těchto místech jsme si naplno užili chaosu v místopisu místních pláží. Řekové, internetové stránky, ale i cestovní kanceláře, uvádějí celou řadu různých názvů pláží a vesnic. Mnoho chyb v názvech je navíc také ve výše uvedené mapě. Podle informací z diskuzního fóra na „recko.name“:[http://recko.name] byly již v roce 2006 umístěny u pobřeží cedule s názvy, takže snad jsme se trefili do správného pojmenování pláží.

/—html
Pláž Kavalikefta
\—

Cesta končí nad pláží Kavalikefta. Stará se o ni velmi příjemný rodák z nedaleké Kalamitsi. Nad pláží má svou „Cadinu“ (česky je snad nejpříhodnější pojmenování bufet), vytvořenou z dosloužilého náklaďáku. Mimo starost o pláž, hlavně její čistotu, zdarma pronajímá lehátka se slunečníky. Na oplátku očekává, že u něj utratíte nějaké to euro za nápoje nebo drobnosti k zakousnutí a popovídáte si s ním. Při návratu z pláže jsme často využili jeho nabídku chlazeného plechovkového piva. Oblíbili jsme si řecký Mythos, ale nabízel také Heineken nebo Amstel, všudepřítomnou Coca-Colu a další nápoje. Při našich opakovaných návštěvách se s námi často dával do řeči. Naše a jeho angličtina byla zhruba na stejné úrovni, takže jsme mohli bez problémů probrat politiku Řecka i Česka, místní problémy a domorodé názvy jednotlivých pláží.

/—html
Pláž Kavalikefta
\—

Pobřeží pod vesnicí Kalamitsi nabízí úžasné oblázkové pláže, které byly v době našeho pobytu na přelomu srpna a září téměř liduprázdné. Pokud se postavíme čelem k pláži Megali Petra (této pláži se též říká Kalamitsi) a zády k cestě, po které jsme přijeli, pak vpravo se nachází pláže: Kavalikefta (s oblázky, balvany a modro bílými slunečníky a lehátky), Fantastic Beach s malou tavernou, za ní Avali, která sousedí s Kathismou.

/—html
Pláž Megalipetra
\—

Vlevo se rozprostírá dlouhá Megali Petra (Kalamitsi), jejíž poznávacím znamením jsou dva obrovské balvany, a která končí útesem.

/—html
Balvany na konci Megali Petry
\—

Za útesem najdeme další velké pláže, které již nemají název. První pláž za Megali Petrou (Kalamitsi), označovaná českými cestovkami jako Pláž X, se stala naší nejoblíbenější.

/—html
Pláž X
\—

Na ní jsme si plně užili samotu a romantiku pustých pláží. Pokud máte rádi opuštěné, nádherné přírodní pláže, doporučujeme vám tato místa navštívit.

 

 

 

Egremni – další nádherná pláž, která stojí za návštěvu. Nalézá se asi 25 kilometrů jižně od Agios Nikitas. Projedete vesnicemi Kalamitsi, Hortata, Komilio, Dragano a Athani. Odbočka k pláži Egremni se nachází necelé 2 kilometry za vesničkou Athani.

/—html
Pláž Egremni
\—

 Z této odbočky se jede po nezpevněné, prašné cestě. Olivovníky kolem komunikace vypadají jako by na nich byla jinovatka, jak je postupně pokrývá prach z cesty zvířený poryvy větru nebo projíždějícím vozidlem. Na jejím konci najdete vybetonované parkoviště (za skůtry se neplatí, za auta ano) a ještě níže malou tavernu s nádhernou vyhlídkou na pláž Egremni. Přístup na pláž je po pěší stezce, která se postupně mění na schodiště. Pokud chceme dojít až na pláž, čeká nás asi 350 schodů. Zpevněná, místy betonová stezka končí bizardní dřevěnou konstrukcí, která nese posledních asi 30 schodů.

/—html
Konec schodiště na Egremni
\—

 

 

Vlevo od dřevěného schodiště máme možnost si pronajmout plážové slunečníky, nebo pokračovat vpravo a užít si rozsáhlou, i v sezóně poměrně prázdnou oblázkovou pláž v její přírodní podobě.

/—html
Pláž Egremni
\—

 Doporučujeme se zastavit v taverně a vychutnat si dobrou kávu, nějakou drobnost k jídlu, ale hlavně nádherný výhled na ještě překrásnější pláž a na variace modré a tyrkysové barvy, kterou Egremni nabízí při pozorování z výšky.

 

Porto Katsiki – nejjižnější oblázková pláž západního pobřeží s mírným vstupem do vody, jejíž dominantou jsou vysoce tyčící se bělostné útesy po levé straně

/—html
Porto Katsiki
\—

(pokud stojíme zády ke komunikaci) a po pravé straně skalnatý výběžek spojený s parkovištěm úzkým mostem, odkud se nabízí nádherný pohled na pláž a průzračnou vodu. Nalézá se asi 34 kilometrů jižně od Agios Nikitas. Cesta k ní je stejná jako na Egremni, jen za vesničkou Athani pokračujeme dál podél pobřeží.

/—html
Pohled severně od Porto Katsiki
\—

Důležité je neminout odbočku doprava asi 2 kilometry za osadou Melios. Od této křižovatky sjíždíme poměrně strmou cestou až na parkoviště nad pláží Porto Katsiky. Nad ní je také několik taveren, kde je možné se po cestě občerstvit a pokochat se výhledem na moře. Porto Katsiki je hojně navštěvována po moři i  po souši.

/—html
Porto Katsiki
\—

 

Výlet na Porto Katsiky je možné také prodloužit až na nejjižnější výběžek Lefkady, na Mys Ducato. Počítejte však s nezpevněnou, prašnou cestou. Pokud pojedete na skůtru, dávejte pozor na nenadálé poryvy větru. My jsme se právě z tohoto důvodu na Mys Ducato neodvážili, jelikož byl tento den vítr obvzlášť silný. Výpravu na Mys Ducato jsme odložili na pozdější termín, ale tuto jsme již nakonec nestihli realizovat.

Další fotografie z Lefkady naleznete také „v naší fotogalerii“:[http://www.rektorikl.cz/cpg/thumbnails.php?album=1].

Související články:

„Lefkada I – Agios Nikitas“:[http://www.rektorikl.cz/?p=13]

„Lefkada III – Vassiliki a Sivota“:[http://www.rektorikl.cz/?p=19]

„Lefkada IV – vnitrozemí“:[http://www.rektorikl.cz/?p=23]

 

 

 

 

6 odpovědí na “Lefkada II – pláže západního pobřeží”

  1. V Řecku jsem nikdy nebyla, ale po přečtení Tvého příspěvku jsem rozhodnuta, r.2008 jedině Levkada. Díky ZDENNY

  2. Konečně znám pořádně a přesně pojmenování těch krasných pláží na zapadním pobřeží Lefkády…Obzvláště myslím ty pod vesničkou Kalamitsi…Díky

  3. Úplně náhodou vybraný článek a zrovna naprosto dokonalý. Moc děkuji. Mám jen jednu doplňující, ale pro nás zásadní otázku. Prej jsou na západním pobřeží velké VLNY. Pokud ano, máme pro příští rok vybranu dovolenou. Pokud ne, hledáme dál.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *