Špízy z kuřecího masa se žampiony a rajčaty

Letošní sezónu grilování a rožnění jsme zahájili špízy z kuřecího masa se žampiony a rajčaty.

Suroviny:

Kuřecí řízky, olivový olej, citron, bylinky (máta, bazalka, petrželka, rozmarýn, tymián, oregano …), česnek, cherry rajčata, žampiony, papriky, směs barevného pepře, sůl.

/—html
Kuřecí špízy
\—

Příprava:

Kuřecí maso nakrájíme na větší kousky a vložíme do mísy. Rozmixujeme olivový olej s bylinkami, česnekem, citronovou šťávou, solí a pepřem. Část rozmixované směsi si odložíme a zbytek promícháme s masem a necháme alespoň hodinu marinovat. Očistíme žampiony a potřeme je odloženou marinádou. Papriky nakrájíme na větší kousky.

Na špízové jehly střídavě napichujeme maso, papriku a žampiony. Rozpálíme gril a grilujeme ze všech stran asi 15 až 20 minut.

Hotové špízy podáváme s celozrnným chlebem a zeleninovým salátem, případně se zakysanou smetanou.

 

Karpathos III – pláže Kyra Panagia a Ahata

Kyra Panagia

Pláž Kyra Panagia (někdy je uváděno také Kira Panagia) je snad najvíce fotogenická pláž. Její fotografie, na kterých je v popředí vyobrazena červená střecha kostela na útesu nad pláží, se objevují snad ve všech katalozích cestovních kanceláří, které nabízejí pobyty na Karpathosu.

/—html
Kyra Panagia
\—

Pláž je oblázková s nádherně modravou vodou. Cesta z Pigadie ke Kiře Panagii je asi 18 km dlouhá. Jak jsme zjistili, na pláž vedou dvě cesty – překrásná asfaltka s malebnými výhledy a s ostrými zatáčkami a druhá cesta opět spíše vyhovovala našemu nadšení pro adrenalinovou jízdu na čtyřkolce terénem, i když jsme se na ni dostali v podstatě navigační chybou, kdy jsme přehlédli odbočku právě na již zmíněnou asfaltku.

/—html
Rozcestník
\—

Vyrážíme na Pigádii a dále na Aperi. Tento směr již známe z naší výpravy na „pláž Apella“:[http://www.rektorikl.cz/?p=27]. Cestou jsme byli svědky velmi nepříjemné a nezávidění hodné situace. Sledovali jsme před sebou pár na skůtru a poněkud nestabilní jízdu řidiče. Usoudili jsme, že se pravděpodobně jedná o jeho první kočírování tohoto typu dopravního prostředku. Partner, zřejmě nadšen řízením stroje, vlivem náhlého poryvu větru utrpěl ztrátu pokrývky hlavy, přičemž prudce trhl řízením ve směru letu čepice, což mělo za následek vyklopení jeho drahého protějšku Pokračovat ve čtení „Karpathos III – pláže Kyra Panagia a Ahata“

Karpathos II – pláž Apella

„V předchozím díle seriálu o řeckém ostrově Karpathos“:[http://www.rektorikl.cz/?p=24] jsme se věnovali především středisku Amopi a hotelu Amopi Bay. V tomto díle se podíváme na východní pobřeží ostrova – pláž Apella.

Pláž Apella

Na Apellu jsme byli po přečtení diskuzí na „recko.name“:[http://recko.name/diskuze.php?idd=11] a prohlédnutí různých fotografií na webu nejvíce nažhavení.

/—html
Apella
\—

V prospektech cestovních kanceláří je označována jako nejkrásnější pláž na Karpathosu. Velmi často se také uvádí, že byla vyhodnocena jako nejkrásnější pláž Evropy v testech pláží časopisu „REISE & PREISE“:[http://www.reise-preise.de/traumstraende/index2.html] (stránky v němčině) s dosaženým hodnocením 4,63 hvězdičky z 5 možných.

/—html
Pohled na Apellu
\—

Po malém nedorozumění se zástupci půjčovny (pokud po vás budou chtít číslo pokoje nebo apartmánu, tak si buďte jistí, že na vás budou čekat na recepci, a ani je nenapadne zajít za vámi, když se na recepci nedostavíte) přebíráme čtyřkolku a vyrážíme. Při jízdě do kopce z Amopi na hlavní cestu do Pigadie se seznamujeme se čtyřkolkou a chválíme si naše rozhodnutí objednat nejvyšší objem, který byl k dispozici (půjčovné 184 EUR/8 dní). Pokračovat ve čtení „Karpathos II – pláž Apella“