Recenze: Saláty středomoří

Saláty Středomoří
Saláty Středomoří

Při jedné z pravidelných návštěv knihkupectví mne zaujala v oddělení kuchařek malá,

nenápadná knížka s lákavým názvem Saláty Středomoří od autorky Éliane Thibaut-Comelade. Překlad má na svědomí Tomáš Kybal a knihu vydalo nakladatelstí & vydavatelství VOLVOX GLOBATOR.

Tato kuchařka kromě titulní strany neobsahuje žádné fotografie jídla a recepty jsou doprovázeny pouze ilustrativními perokrezbami. Úvod je věnován popisu obvyklých surovin na saláty a jejich původu, historii a způsobu použití. Po tomto úvodu následují recepty na základní omáčky, zálivky, ve středomoří tradiční ailloli a omáčky z Roussilonu, Languedoku a Provence. Úvodní část je zakončena několika základními recepty na nakládání oliv, zeleniny, grilované papriky, vaření těstovin, rýže a další.

Pokračovat ve čtení „Recenze: Saláty středomoří“

Recenze: Olivová kuchařka

Nakladatelství „Grada“:[http://www.grada.cz] jsem si vždy spojoval nejdříve s počítačovou literaturou, posléze s ekonomickými a manažerskými publikacemi. Najednou jsem uviděl známé logo na první pohled báječně vypadající titulní stránce knihy, určené spíše pro gurmány, kuchaře a znalce, „Olivová kuchařka – jídlo jako lék“:[http://www.grada.cz/katalog/seznam/olivova-kucharka/]. Autorky Jarmila Teplíková, Lenka Světová a Dagmar Derré odvedly perfektní práci. Kuchařka je plná inspirativních fotografií a ještě většího množství receptů na jídla, jež obsahují olivový olej nebo olivy. Musim se přiznat: jak jsem ji vzal z police v knihkupectví k prolistování, tak jsem ji již z ruky nedal, no teda, musel jsem ji ještě na chvilku půjčit u pokladny…

/—html
Přebal knihy Olivová kuchařka
\—

Úvod knihy je věnován vlivu olivového oleje na zdraví člověka, výběru toho správného oleje, jeho druhům, vadám, správnému uskladnění, používání a v neposlední řadě samotným olivám. Další kapitoly mají standardní členění – recepty na předkrmy a chuťovky, pomazánky a dipy, polévky, saláty a zálivky, omáčky, marinády, majonézy, recepty s masem, bezmasé, těstoviny. Zajímavě vypadá kapitola Labužnické recepty. Takové recepty jako například paštičky plněné kuřecím masem a olivami, salát z králíka s pomeranči a parmezánem nebo jehněčí kotletky v medovo-balsamikové omáčce určitě stojí za vyzkoušení. V závěru knihy nalezne čtenář recepty na pizzy, slané koláče, pečivo a sladkosti. Inspirativní je také kapitola nazvaná Konzervace oliv a ochucené oleje. Nalezneme zde například recept na marinované olivy s pomerančem, nakládané olivy s česnekem nebo několik druhů bylinkových olejů.  Závěrečné stránky jsou věnovány pěstování, sklizni a lisování oleje. Ženy najdou kapitolu věnovanou použití produktů z oliv v kosmetice.

Tato kuchařka dostala u mne na nějakou dobu čestné místo na vrcholu kuchařkové pyramidy a určitě na něm ještě chvíli vydrží.

Řecká inspirace: kde nakoupit

Cestování vždy spojujeme také s poznáním navštívených krajů po stránce kulinární, tj. jednoduše řečeno, přes žaludek (podle úsloví láska prochází žaludkem). Velmi jsme si oblíbili středomořskou kuchyni, jak v Itálii, tak zejména v Řecku. Protože se nám čas od času zasteskne po pláži a sluníčku v Řecku, řešíme tento splín konzumací „tekutého slunce“ v podobě Metaxy nebo dobrého vína a vařením specialit alá středomořská kuchyně. A tady nastává hlavní problém: kde nakoupit vhodné suroviny. U zeleniny a masa to není až tak velký problém, ale kde třeba sehnat hustý, delikátní řecký jogurt?

A protože nejen cestováním člověk živ je, zajímám se také mimo jiné, co dobrého by se dalo připravit do žaludku. Při jedné ze svých výprav do hlubin internetu jsem narazil na stránky pana „Cuketky“:[http://www.cuketka.cz/], které jsem zařadil ihned do mých oblíbených. Jaké bylo mé překvapení po jednom z mých návratů – pan Cuketka rezenzuje prodejnu řeckých „specialit“:[http://www.cuketka.cz/?p=178] a to dokonce „opakovaně“:[http://www.cuketka.cz/?p=299]! Jelikož se „prodejna“:[http://www.recky-obchod.cz/] (bohužel jak jinak) se nachází v Praze, směřují všechny mé myšlenky a aktivity k jedinému – naplánovat služební cestu tak, abych jel přes Prahu. Povedlo se, sbohem úspory, nakoupeno, navařeno, snězeno … Ať žije dovolená 2007 na ostrově Kalymnos!

Kde hledat informace o dovolené v Řecku

Když se mě přátelé ptali, jak jsme se dozvěděli, kam jet, co vidět, kde bydlet atd., tak jsem vždy lakonicky odpověděl: „Přece na internetu“. Od doby příprav na naši první „velkou“ „zahraniční dovolenou na Korsice“:[http://www.rektorikl.cz/?p=4] uplynul sice nějaký ten čas, ale internet mezi tím v české kotlině zdomácnil a urazil notný kus cesty ve vývoji. Vznikla celá řada zajímavých projektů a stránek, na kterých se dá čerpat řada užitečných informací.

Jeden z takovýchto projektů, stránky „www.recko.name“:[http://www.recko.name], nás inspirovaly v pořadí již ke třetí výpravě na řecké ostrovy. Stránky vznikly z nadšení, a zcela jistě i okouzlením Řeckem, pana Romana.

Cestovatelům nabízí „www.recko.name“:[http://www.recko.name] hned několik možností, jak se nechat navnadit Řeckem. Jako první vějička se nabízí fotocestopisy po známých řeckých destinacích, na ně navazuje sekce uživatelských cestopisů, které napsali sami čtenáři „www.recko.name“:[http://www.recko.name]. Pokud toto ještě nějakému nespokojenci nestačí, může se pokochat fotografiemi ve „foto galerii“:[http://www.recko.name/galerie.php?PHPSESSID=e16d816271c499d82c8a0c763d17f53a] nebo napsat a číst příspěvky v „diskuzním fóru“:[http://www.recko.name/diskuze.php] návštěvníků a přátel Řecka. Při výběru vhodného ubytování určitě mnoha čtenářům pomohou také „recenze hotelů“:[http://www.recko.name/recenze.php], které opět píší ti, kteří si hotel či pension „užili na vlastní kůži“.

Přejeme administrátorovi stránek „www.recko.name“:[http://www.recko.name], panu Romanovi, pevné nervy a plno nápadů při administraci stránek a cestovatelům, kteří se aktivně dělí o své zážitky, plno slunečných dnů .