Řecká inspirace: Κεφτεδάκια με σάλτσα

Κεφτεδάκια με σάλτσα, Keftedes neboli česky prostě karbanátky v omáčce je další klasické řeké jídlo, které nabízí snad každá taverna.

Karbanátky v omáčce
Karbanátky v omáčce

Pokud nebudete mít kvalitní, zralá rajčata (nejraději domácí), použijte raději konzervovaná, krájená rajčata například italské značky Valfrutta. Pokračovat ve čtení „Řecká inspirace: Κεφτεδάκια με σάλτσα“

Maďarská inspirace: Bakonyi sertésszelet

neboli Bakoňské vepřové kotlety

Je to pro nás již téměř tradice. Na jaře a na podzim vyrážíme na prodloužený víkend do maďarských termálních lázní, což znamená, že se od rána do večera „válíme“ v teplé a léčivé vodě v bazénech a užíváme si maďarských kulinárních specialit.

Jedno z jídel, které nás zaujalo, je podle jídelního lístku Bakonyi sertésszelet ( v anglické verzi jídelníčku stroze popsáno jako „pork chop with mushrooms in cream sauce“ podávané s haluškami (galuska), bramory (burgonya) nebo tarhoňou (tarhonya), případně s knedlíčky (gombóc).

Bakoňské vepřové kotlety
Bakoňské vepřové kotlety

Pokračovat ve čtení „Maďarská inspirace: Bakonyi sertésszelet“

Recenze: Saláty středomoří

Saláty Středomoří
Saláty Středomoří

Při jedné z pravidelných návštěv knihkupectví mne zaujala v oddělení kuchařek malá,

nenápadná knížka s lákavým názvem Saláty Středomoří od autorky Éliane Thibaut-Comelade. Překlad má na svědomí Tomáš Kybal a knihu vydalo nakladatelstí & vydavatelství VOLVOX GLOBATOR.

Tato kuchařka kromě titulní strany neobsahuje žádné fotografie jídla a recepty jsou doprovázeny pouze ilustrativními perokrezbami. Úvod je věnován popisu obvyklých surovin na saláty a jejich původu, historii a způsobu použití. Po tomto úvodu následují recepty na základní omáčky, zálivky, ve středomoří tradiční ailloli a omáčky z Roussilonu, Languedoku a Provence. Úvodní část je zakončena několika základními recepty na nakládání oliv, zeleniny, grilované papriky, vaření těstovin, rýže a další.

Pokračovat ve čtení „Recenze: Saláty středomoří“

PF2008

Přejeme všem čtenářům našich stránek příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2008.

Andrea a Luděk

 


PF2008
 

Řecká inspirace: Kokinisto

Kokinisto
Kokinisto

Kokinisto (Beef in tomato sauce) je jedno z jídel, se kterým se můžeme běžně setkat na jídelním lístku v téměř všech tavernách, kam český turista na svých toulkách Řeckem zavítá.

Tak jako u Stifada, tak i u Kokinista se může příprava v detailech lišit podle zvyklostí dané oblasti nebo chuti kuchaře. Hotové Kokinisto připomíná svou konzistencí i přípravou naše guláše, takže není problém si ho kdykoliv připravit doma a zavzpomínat na krásné chvíle prožité v Řecku.

Suroviny (recept na 4 až 6 porcí):

1 kg kvalitního hovězího masa, 2 konzervy krájených rajčat, velká cibule, 4 stroužky česneku, pepř (celý), sůl, olivový olej, hřebíček, mletá skořice

Příprava:

Maso nakrájíme na menší kostky, oloupanou cibuli nasekáme nadrobno. Oloupeme česnek a stroužky rozmáčkneme plochou nože. Ve větší pánvi (nejlépe litinové) rozpálíme olej a osmažíme cibuli, jakmile zesklovatí, přidáme maso a osmahneme ho. Smažíme, dokud se šťáva z masa nevypaří. Přidáme rajčata, česnek, 4 – 6 hřebíčků, podle chuti 5 až 10 kuliček černého pepře, větší špetku skořice a osolíme. Dusíme asi 1,5 až 2 hodiny, dokud není maso měkké. Podle potřeby podlejeme vodou nebo suchým červeným vínem. Pokud je omáčka příliš kyselá, přidejte trochu cukru. Během svých experimentů jsem k masu přidal také čerstvý rozmarýn a tymián, pokrm tak získá pikantnější příchuť.

V Řecku se podobným způsobem Kokinisto připravuje také s kuřecím a nebo králičím masem. Kuře nebo králík se naporcuje na menší kousky a příprava je pak stejná jako s hovězím masem, jen doba přípravy je kratší.

Podáváme s rýží, vařenými brambory nebo s těstovinami.

Kalt orexi – dobrou chuť!

Linkuj.cz!