Qwiki.com – multimediální wikipedie

Při procházení webu jsem narazil na zajímavý projekt multimediální wikipedie Qwiki. V tomto projektu se autorům podařilo bravurně spojit statické informace do interaktivní podoby.

Autoři projektu přiznávají, že se nechali inspirovat science- fiction filmy, ve kterých počítače shromažďují data a lidem pak předkládají ty nejdůležitější informace.

Qwiki.com
Qwiki.com

Jak Qwiki pracuje? Po zadání hesla do textového pole a Qwiki na pozadí vyhledá všechny relevantní informace. Výsledkem je audio-vizuální export, který robotickým hlasem (anglicky) sdělí základní informace a promítne obrázky. S exportem je možné také dále pracovat – sdílet je s dalšími uživateli nebo přes speciální formulář poslat autorům doplňující informace.

Jak si Qwiki poradila se známými místy, kam jezdíme na dovolenou?

Podívejte se na Lefkádu, Kalymnos nebo Santorini.

Qwiki.com - Santorini, Fira
Qwiki.com - Santorini, Fira

Řecká inspirace: Κεφτεδάκια με σάλτσα

Κεφτεδάκια με σάλτσα, Keftedes neboli česky prostě karbanátky v omáčce je další klasické řeké jídlo, které nabízí snad každá taverna.

Karbanátky v omáčce
Karbanátky v omáčce

Pokud nebudete mít kvalitní, zralá rajčata (nejraději domácí), použijte raději konzervovaná, krájená rajčata například italské značky Valfrutta. Pokračovat ve čtení „Řecká inspirace: Κεφτεδάκια με σάλτσα“

Recenze: Saláty středomoří

Saláty Středomoří
Saláty Středomoří

Při jedné z pravidelných návštěv knihkupectví mne zaujala v oddělení kuchařek malá,

nenápadná knížka s lákavým názvem Saláty Středomoří od autorky Éliane Thibaut-Comelade. Překlad má na svědomí Tomáš Kybal a knihu vydalo nakladatelstí & vydavatelství VOLVOX GLOBATOR.

Tato kuchařka kromě titulní strany neobsahuje žádné fotografie jídla a recepty jsou doprovázeny pouze ilustrativními perokrezbami. Úvod je věnován popisu obvyklých surovin na saláty a jejich původu, historii a způsobu použití. Po tomto úvodu následují recepty na základní omáčky, zálivky, ve středomoří tradiční ailloli a omáčky z Roussilonu, Languedoku a Provence. Úvodní část je zakončena několika základními recepty na nakládání oliv, zeleniny, grilované papriky, vaření těstovin, rýže a další.

Pokračovat ve čtení „Recenze: Saláty středomoří“

PF2008

Přejeme všem čtenářům našich stránek příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2008.

Andrea a Luděk

 


PF2008
 

Kalymnos I – úvodní informace

Po báječných dovolených na ostrovech Lefkada  a Karpathos jsme s výběrem dovolené pro rok 2007 neměli až tolik práce: věděli jsme, že to bude znovu Řecko, a to opět některý z ostrovů. Po pročtení diskuze na recko.name  a prolistování několika katalogů, padl výběr na méně navštěvovaný ostrov Kalymnos.

 Kalymnos – ostrov lovců mořských hub

 Kalymnos je čtvrtým největším ostrovem souostroví Dodekanese. Leží asi 100 km severozápadně od ostrova Kos, nedaleko západního pobřeží Turecka, mezi ostrovy Leros na severu a ostrovem Kos na jihu.

Kostelík nad pláží v Kandouni
Kostelík nad pláží v Kandouni

 

Kalymnos je poměrně malý ostrov, má rozhlohu 111 km2. Počet obyvatel kolísá kolem 17 000 a většina z nich je soustředěna do hlavního města – Pothie (občas označováno také jako Kalymnos).

Odkaz na mapu Google naleznete zde . Pokračovat ve čtení „Kalymnos I – úvodní informace“