Qwiki.com – multimediální wikipedie

Při procházení webu jsem narazil na zajímavý projekt multimediální wikipedie Qwiki. V tomto projektu se autorům podařilo bravurně spojit statické informace do interaktivní podoby.

Autoři projektu přiznávají, že se nechali inspirovat science- fiction filmy, ve kterých počítače shromažďují data a lidem pak předkládají ty nejdůležitější informace.

Qwiki.com
Qwiki.com

Jak Qwiki pracuje? Po zadání hesla do textového pole a Qwiki na pozadí vyhledá všechny relevantní informace. Výsledkem je audio-vizuální export, který robotickým hlasem (anglicky) sdělí základní informace a promítne obrázky. S exportem je možné také dále pracovat – sdílet je s dalšími uživateli nebo přes speciální formulář poslat autorům doplňující informace.

Jak si Qwiki poradila se známými místy, kam jezdíme na dovolenou?

Podívejte se na Lefkádu, Kalymnos nebo Santorini.

Qwiki.com - Santorini, Fira
Qwiki.com - Santorini, Fira

PF2008

Přejeme všem čtenářům našich stránek příjemné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku 2008.

Andrea a Luděk

 


PF2008
 

SARDINIE 2001 – smaragd Středomoří

/—html
Logo Sardegna
\—

Název Sardinie (italsky Sardegna) je římského původu a odvozuje se od  mytologického hrdiny Sarda. Tento ostrov je součástí Itálie a tvoří ji čtyři provincie: Cagliari, Nuoro, Oristano a Sassari. Hlavním městem je Cagliari.

GEOGRAFIE
 

/—html
Bandiera
\—

Sardinie je od italské pevniny v nejbližším místě vzdálená asi 120 km. Svou rozlohou 24 089 km2 je druhým největším ostrovem ve Středozemním moři. Je převážně hornatá, pohoří a kopce tvoří celkem 80 % ostrova. Nejvyšším pohořím je horský masiv Gennargentu, který se nachází v centrální části ostrova s nejvyšším vrcholem Punta La Marmora dosahující výšky 1 834 m. V jeho okolí je několik dalších hor dosahujících výšek nad 1 500 m.

/—html
Mapa Sardinie
\—

Jedinou větší rovinatou oblastí je nížina Campidano, která je dlouhá asi 100 km a táhne se v šířce 20 km od Cagliari severním směrem až po Oristano. Kromě této nížiny zde najdeme ještě několik menších nížinatých oblastí nacházejících se většinou u pobřeží.
Pobřeží o délce 1 840 km na mnoha úsecích tvoří fascinující strmé útesy, pod kterými divoký příboj prohlubuje jeskyně přístupné pouze z mořské hradiny. Ideální koupání a potápění nabízí zdejší úžasné smaragdové moře. Pláže omývané průzračnou vodou jsou místy obklopeny rozmanitými pobřežními skalisky či balvany. Říká se, že na pobřeží Sardinie najdete kus Francouzské riviéry, Karibiku, Seychelských ostrovů i Tichomoří.
 

KLIMA
 

Na Sardinii vládne příjemné středomořské klima. Téměř neustále vane na ostrově vír, nejčastěji silný chladný a suchý mistral, proudídící ze severozápadu. V létě foukají převážně dva teplé větry, vlhký západní libeccio a z jihu suchý scirocco. Dešťové srážky jsou nejvyšší v listopadu a v prosinci, zatímco v červenci a v srpnu téměř chybějí. V průběhu roku prší velmi nepravidelně a mnohem méně než v Itálii. Průměrná roční teplota se na ostrově pohybuje kolem 18 st. C. V letních měsících se teploty průdce zvedají, v některých místech ve vnitrozemí bývá přes 40 st. C, na pobřeží stoupají teploty ke 30 st. C. Zimní průměrná teplota činí 10 st. C. Vrcholky Gennargentu občas pokryje sníh. Teplota moře v srpnu a září je asi 25 st. C.
Pokračovat ve čtení „SARDINIE 2001 – smaragd Středomoří“