Tandemový seskok – zážitek na celý život

Výskok z letadla
Výskok z letadla

Velmi dlouhou dobu jsem přemýšlela nad tím, jaké má člověk pocity, když sleduje krajinu z ptačí perspektivy zavěšen na padáku, a co prožívá při volném pádu. Myšlenka to byla tak intenzivní, že se mi často vkrádala do snů, ve kterých jsem poletovala sem a tam s takovou lehkostí, že jsem měla ráno po probuzení chuť otevřít okno a zjistit, jaká je skutečnost. Naštěstí mé vystřízlivění bylo rychlejší než uskutečnění takového činu.

S vědomím, že pokud to nezažiji doopravdy, nikdy tak nenaleznu klid, jsem začala v únoru hledat informace o seskocích na internetu. Netrvalo to dlouho a na stránkách dlouholetého reprezentanta ČR v parašutismu (a posléze i mého tandempilota) Radka Šímy  http://www.funtandem.cz/  jsem nalezla vše potřebné.

Po výskoku z letadla
Po výskoku z letadla

Profesionalita Radka se projevila ihned od počátku vzájemné komunikace, kdy na mé další písemné dotazy odpovídal obratem a v momentě plánování termínu respektoval i můj rozmarný vrtoch uskutečnit seskok v období kvetení řepky olejky, jejíž barva dokáže krajinu rozzářit do žluta.

Před blížícím se dnem „D“, který byl stanoven na neděli 4. května 2008, jsem pravidelně sledovala  předpovědi počasí, které se mi nezdály zrovna přívětivé, a cestou z práce pozorovala dennodenně řepku, v jakém stupni rozkvětu se nachází. Den před realizací snu jsem byla poněkud na rozpacích, zda se tento vůbec uskuteční, protože bylo zataženo s občasnými přeháňkami. S Radkem jsem ale byla domluvená, že mi v případě nutnosti odložení termínu z důvodu nepřízně počasí zatelefonuje.

Navzdory katastrofickým sobotním vizím bylo nedělní ráno prozářené sluncem a bez mráčku, počasí „na objednávku“. Během cesty na letiště do Prostějova jsem sledovala blížící se oblačnost. Nevadilo mi to. Naopak, byla jsem ráda, že se situace vyvíjí tímto způsobem,  protože dle mého názoru mraky jen umocní celkový prožitek a navíc na fotografiích z estetického hlediska vypadají dramaticky.

Pokračovat ve čtení „Tandemový seskok – zážitek na celý život“

Karpathos IV – vesnice Olympos

Jak pláž Apela (perla mezi překrásnými plážemi na Karpathosu), tak i vesnice Olympos (někdy se uvádí i název Olymbos) je opěvovaným a doporučovaným lákadlem cestovních kanceláří.

Olympos
Olympos

 

Snad ve všech dostupných informačních materiálech je Olympos popisován jako místo, kde se „zastavil čas“. Se slovy: „To musím vidět“, jsem Luďkovi dávala již několik měsíců před odletem jasně na jevo, že se o tomto tvrzení musím přesvědčit na vlastní oči a nic mne od záměru shlédnout ten klenot Karpathosu neodradí. Ano, reklama je mocná čarodějka.

Výlet do vesnice jsme naplánovali na pondělí. Představovali jsme si totiž, že se vyhneme víkendovému návalu turistů a budeme si tak moci vychutnat poklidně plynoucí čas v úzkých uličkách starobylého městečka s typicky řeckou atmosférou a pořídit fotodokumentaci bez přítomnosti turistů. Pokračovat ve čtení „Karpathos IV – vesnice Olympos“

Korsika 2000

Tento ostrov má mnoho jmen: Napoleonova vlast, Mořská krasavice, Ostrov vendety, Ostrov čestných banditů.[thumb:101:r:t=Nábřeží a strážní věž v portu] Název, který nám nejvíce přirostl k srdci, a který Korsiku vystihuje, je „Hora v moři“. Proč jsou s Korsikou spojovány právě slova vendeta a bandité? Vendeta, neboli krevní msta, patřila po staletí k základním rysům povahy každého Korsičana. Rodinný svazek, čest, věrnost a smysl pro spravedlnost byly pro tamní obyvatele posvátné. Narušení těchto křehkých vztahů mělo za následek mstu, která vedla k vraždění. Mnozí ze mstitelů (banditos) se před hněvem pronásledovatelů ukrývali do okolních hor.

Korsika je rozmanitá, má prosluněné pláže, divoké skalnaté útesy, které omývá křišťálově čistá voda, mysy se strážními věžemi, vysoké hory táhnoucí se od severu na jih středem ostrova s nejvyšším vrcholem Monte Cinto, vinice. Terén je porostlý voňavou macchií, neproniknutelným trnitým společenstvím rostlin (levandule, myrta, vavřín, jalovec a dalším subtropickým rostlinstvem).

Rozloha: 8722 km2, délka: 183 km, šířka: 83 km, délka pobřeží: 1047 km. Zeměpisně má blíže k Itálii, patří ale Francii. Pokračovat ve čtení „Korsika 2000“